Tulumba Tatlısının Yanında Ne Gider? - Yanında Ne Gider?

Tulumba Tatlısının Yanında Ne Gider?

Kızgın yağ ile karıştırılan ve altın şerbetin içine batırılan lezzetli bir hamur olan Tulumba tatlısı, Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden biridir. Tulumba, kendisini seyyar araçlarla sokaklarda gezdiren basit tarifi ve çıtır çıtır tadıyla Osmanlı mutfağından günümüze kadar gelmiştir. Şerbeti ile yapılan en popüler tatlılardan biri olan tulumba, ekonomik olması nedeniyle birçok kişinin favorisidir. Tulumba tatlısı, şeker şurubu ile kaplanmış kızarmış hamurdan yapılan bir Türk tatlısıdır. Bize de Balkan kültüründen gelip Osmanlı saray mutfağına geçen tulumba tatlısı, ziyafet sofralarının olmazsa olmazlarından biridir. Bu tatlı adını, hamurun dar bir tüpten (Tulumba gibi) geçirilerek kızgın yağa atılmasından alır. Tulumba, İtalyanca at anlamına gelen tromba kelimesinden gelmektedir. Trombon çalgısı da aynı köklerden gelmektedir. Peki, bu şerbetli ama sokak lezzeti olan küçük tatlının yanında ne gider? Bu yazıda tulumba tatlısının yanında gidecek olan sıcak içecekler, soğuk içecekler, ana yemekler bulacaksınız.

Tulumba Tatlısının Yanında Giden İçecekler

Tulumba tatlısının yanında en çok içilen sıcak içecek çaydır. Sokak tatlısı olan tulumba şerbetli olmasına rağmen küçük boyutlara sahip olduğu için çok fazla yenmediği sürece sizi sıkmaz ve mide rahatsızlığı vermez. Tulumba tatlısının yanında içilebilecek en iyi seçenek çaydır ve çay şerbetli tatlıların yanında içilen bir numaralı içecektir. Tulumba tatlısı küçük olsa da şerbetli olduğundan dolayı su ile tüketilmesi önerilir. Su tatlının size verdiği harareti alacaktır. Sokakta giderken bir tatlıcı da tulumba tatlısını gördüğünüzü varsayalım. Elinize kahve ve çay alamayacağınıza göre ayakta ancak tulumba tatlısı ve su tüketebilirsiniz. Hem ekonomik hem şerbetli hem de çıtır çıtır lezzetli olan bu tatlı 7 den 70 e herkes tarafından tercih edilmektedir.

Tulumba Tatlısının Yanında Giden Yemekler

Tulumba tatlısı yöremizde kolay yenmesinden dolayı genelde büyük toplantı ve mevlitlerde dağıtılan tatlılardandır. Lokma tatlısı gibi sokaklarda dökülmese de sokaklarda satılır ve hayrına herkese dağıtılır. Cenaze yemekleri ve toplantılar hatta düğün yemeklerinde de sıklıkla tercih edilen bu tatlı ekonomik olmasından dolayı yanında basit tabldot yemekleri yenir. Bu yemekler genel olarak etli pilav, nohutlu pilav, lahmacun, kuru fasulye gibi yemeklerdir. Basit ev yemeklerinin yanında dağıtılan bu tatlıya eşlik eden genelde ev yemekleri sonrası çaydır. Hatta bulunduğunuz ortamda ayran varsa ayranla bile yenilebilir.

Tulumba Tatlısı ile Taçlandırılan Davet Yemekleri

Tulumba tatlısı Osmanlı’dan gelen gelenekler ve kendine has tarzıyla bir davet tatlısı olarak yenilir. Genelde evlerde tulumba tatlısı pek yapılmaz. Tulumba tatlısı küçük küçük birden çok yapıldığı için dağıtılmaya çok hazır bir tatlıdır. Tulumba tatlısının yanında yenilen davet yemekleri, davette bulunan kişinin bütçesine göre değişmektedir. Tulumba tatlısına bazen bir etli yağlı yemek bazen de bir dürüm eşlik edebilir. Bu tatlının kökleri Osmanlıdan ve Osmanlıda da bu şekilde kullanılmaktaydı.

Davetlerde birinci tatlı tulumba ikinci tatlı lokmadır. İkisi de çok benzer hamurlara sahiptir. Bu hamurlar sayesinde çıtır çıtır ve küçük olurlar. Tulumba tatlısının yanında giden yemekler sulu ev yemekleridir.  Bu sulu ev yemekleri de tulumba tatlısı yenilerek taçlandırılır.  Tulumba tatlısı son dönemlerde sokaklarda oldukça sık yapılmaktadır. Bu tatlı arabalarda satılabilir. Genelde sokak lezzeti olan tatlılar ve yemekler arabalarda satılır. Buna rağmen seveni oldukça fazladır. Davet yemeklerinde düğünlerde ve cenazelerde verilen toplu alanlarda en sevilen yiyecek olarak bilinmektedir. Tulumba tatlısı yapımı kolay ve sunumu basit bir sokak lezzetidir yanında da en çok diğer sokak lezzetleri gider.

Tulumba Tatlısı Besin Değeri

Karbonhidrat (g) 45.2145.2113.56
Protein (g)2.790.84
Yağ (g)8.062.42
Lif (g)0.00
Kolesterol (mg)10.03
Sodyum (mg)291.087.3
Potasyum (mg)35.010.5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir