Künefenin Yanında Ne Gider? - Yanında Ne Gider?

Künefenin Yanında Ne Gider?

Künefe, özellikle Türkiye genelinde tatlı kategorisinde en çok tüketilen ve sevilen lezzetlerden biridir. Ülkemizde hararetle tartışılan Künefenin tam olarak nerede yapıldığını, nereye ait olduğuna pek karar verilebilmiş değildir. Genel olarak Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’daki Mersin ve Hatay gibi illerde tartışmalar devam etmekte olup, kökeninin Orta Doğu olduğu bilinmesine rağmen Künefenin kendine ait olduğu iddia edilmektedir. Yumuşak malzemesi ile öne çıkar ve ıslak bir kadayıf ile yapılır. Bu özelliğinden dolayı Kadayıf tatlısı Künefenin atası olarak kabul edilmektedir. Ortadoğu’daki Arap ülkelerinde bol miktarda tüketilen bir tatlı türüdür. Bu tatlılar sayesinde bizlerinde damak tadı gelişmiştir. Bu künefenin yanında ne gider diye merak edenler elbette olmaktadır. Çünkü künefe her zaman tatlıcılarda yapılmıyor. Evlerde de yapılıyor ve ikram ediliyor. Yanında ne ikram etsek ya da öncesinde ne yedirsek de künefenin şerbeti bizi boğmasa diye düşünebilirsiniz. Gelin size yardımcı olalım.

Künefenin Yanına En Çok Yakışan Lezzet Keçi Sütü

Evet, yanlış duymadınız nasıl baklava ile ayran içiliyorsa künefe ile de süt içiliyor. Hatta künefenin yanında ya da sonrasında değil. Künefe gelmeden önce enfes taze bir keçi sütü içilir ki sormayın gitsin. Bazı gurmeler keçi sütünü önceden içmeden yenilen künefe, künefe değildir der.  Her güzelliğin bir bedeli vardır bu yüzden bu eşsiz tada rağmen Künefe öncelikle karbonhidrat içeren bir üründür. Bu yüzden bu tatlıyı yerken hangi içeceği tercih ettiğinize dikkat etmelisiniz. Künefe, genellikle çay tercih edilse de ağırlıklı olarak süt ile içilmelidir. Süt ağır bir metadır, bu yüzden Künefe ile meç etmekte tereddüt edebilirsiniz. Ama künefeyi bilen, künefeyi ve sütü seviyorsanız bize güvenin! Bu sayede künefeden aldığınız her lokmada künefenin her bir maddesinin eşsiz lezzetini ayırt edebilirsiniz.

Künefe İle Servis Edilen Dondurmalar

Servis sırasında künefe, dikdörtgen bir tabağa yerleştirilir. Genellikle ılık olarak servis edilir. Künefe servisi sırasında antep fıstığı ve isteğe bağlı dilimlenmiş Maraş dondurması ile sunulur. İhtiyacınıza göre asit miktarı normalden az veya fazla gazlı olarak sodada servis edilebilir. Dondurma ve künefe ikilisi yiyenleri lezzete boğuyor. Dondurmanın soğukluğu ve künefenin sıcaklığı buluştuğunda ortaya bir lezzet şöleni çıkıyor. Dondurma genel de sade yense de yanında tercihe bağlı olarak Antep fıstıklı, kaymaklı, damla sakızlı olarak da isteyebilirsiniz. Bu arada künefenizi dondurmalı da isteseniz yine de süt ile başlamanızı öneririz. Çünkü süt ile yenilen künefe, sütsüz yenilen künefeden çok farklıdır.

Künefenin Yanında Gidecek Ana Yemekler

Künefe ağır bir şerbetli tatlı olduğundan dolayı öncesinde ona eşlik edecek olan ana yemek hafif olmalıdır. Hatta mümkünse yağsız olursa enfes olur. Daha sonrasında yiyeceğiniz künefe sonradan sizi sıkıştırsın istemiyorsanız yediğiniz yemekleri doğru seçmelisiniz. Örneğin hafif bir sebze yemeği olan Havuçlu Bezelye yemeği sonrasında ne yerseniz yiyin sizi sıkıştırmaz. Ama ben bri kebap yerim sonrasında künefe yerim bana bir şey olmaz diyorsanız tabii siz bilirsiniz. Dışarıda yenen kebaplar, lahmacunlar, etler, tavuklar size künefeciyi işaret ediyorsa sizde künefenizi yarım porsiyon söyleyebilirsiniz. Künefe peynirli bir tatlı olduğundan dolayı şerbeti az tercih edilirse sizleri rahatsız etmeyebilir.

Künefenin yanında giden en güzel ana yemek yağlı da olsa İskender yemeğidir. Güzel yapılmış bir İskender ekmeği az tüketilirse künefenin yanında harika bir ana yemek seçeneği olabilir. Bu İskender künefe ikilisine bir de sodayı eklerseniz bu geceden rahatsız olmadan kalkabilirsiniz.

https://youtube.com/shorts/Nfwk7Bxhs0M?feature=share

Tiramusunun yanında ne gider?” adlı içeriğimizi okumak için tıkla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir