Tiramisunun Yanında Ne Gider? - Yanında Ne Gider?

Tiramisunun Yanında Ne Gider?

Türk mutfağında bambaşka bir yere sahip olan sütlü tatlılardan biri tiramisudur. Ayrıca sonradan tanıtılarak günümüzün en popüler fantezi tatlılarından biri olmuştur. Özellikle labne peyniri ve kahve gibi aromaları bünyesinde barındırdığı için lezzeti ikiye katladığını göreceksiniz. Taze yapılmış kedi dili ile tiramisu yapmak veya taze yapılmış kek yani pastaban ile tiramisu yapmak gibi tiramisu yapmanın farklı yolları da vardır. Tiramisu kremasıyla birleşen kakao ve kahve aroması, güzel bir sütlü tatlı yaratır. Tiramisu yaptım başka ne tür tatlar yapabilirim?  Diye merak edenler elbette oluyor. Tiramisunun yanında içecek olarak salep en iyi giden eşlikçilerdendir. Salep ve tiramisu ikilisi son döneme ve kış aylarına damgasını vuran lezzet ikilisi olarak bilinmektedir.

Tiramisu Salep İkilisi Kış Aylarının Vazgeçilmezi

Tiramisu son dönemlerin popüler tatlılarından biridir. Özellikle TV programlarının en çok tarifini verdiği tatlılardandır. Yapımı kolay olduğundan yanına güzel sıcak bir içecek ile taçlandırıldığında çok keyifli bir ikili olur. Salep zaten başlı başına bir kış içeceğidir. İnsanın içini ısıtan yapısı ve yoğunluğunu ancak sütlü bir tatlı dengeleyebilir. Bu tatlı tiramisudan başkası olamaz elbette. Kahve barındıran iç dolgusu ağızda bıraktığı sert tadı salep ile yumuşatırsınız. Tiramisu salep ikilisi yalnızca Türkiye’de değil yurt dışında da oldukça popülerdir. Yabancılarla ortak zevklerimizden olan Tiramisu tatlısı bizden bir parça olan salep ile müthiş bir keyif verir.

Tiramisu’nun Yanına Giden Ana Yemekler

Tiramisu ağır yemeklerden sonra verilen hafif tatlı kategorisine girmektedir. Bu yüzden tiramisunun yanında ağır yemekler yenir genelde. Tabii bu bir tercihtir. Hafiften yana olan kişiler ya da diyet uygulayanlar hafif yemeklerde yiyebilir. Tiramisunun yanında giden en iyi ana yemek etli kaşarlı ve sebzeli bir güveçtir. Daha hafif bir ana yemek tercih etmek isteyenler için ise Zeytinyağlı yaprak sarma ve dolma seçilebilir.  Bir diğer seçenek olarak Tiramisu’nun yanında leziz bir patlıcan yemeği yapılabilir. Bu yağlı yemekleri yedikten sonra elbette şerbetli tatlılar yenmez. İşte tamda burada devreye yumuşacık sütlü kreması ile tiramisu devreye giriyor.

Tiramisu İle Birlikte Servis Edilecek Soğuk / Sıcak İçecekler

Tiramisunun yanında soğuk içecek olarak bir limonata tercih edilebilir. Genelde sıcak tercih edilse de soğuk içecekler de sık sık tiramisuya eşlik eder. Tiramisu bir İtalyan tatlısı olduğundan yanına her şey yakışır diye düşünebiliriz.  Tabii ki Tiramisu’nun yanında sıcacık bir çaya kimse hayır diyemez. Bizim özümüzde çayların yanında bir şey atıştırmak vardır. Bunlar genelde pasta kurabiye börek çörek ve hafif tatlılardır. Bu hafif tatlıların başında da Tiramisu gelir. Çay saatlerinin vazgeçilmezi hem kolay hem de nefis olan tiramisu sıkça kadınlar tarafından tercih edilir. Tiramisu ve çay ikilisi en sık tercih edilen ikililerdendir.

Genel olarak çaydan bahsetsek de kahve de Tiramisunun yanında iyi giden bir sıcak içecektir. Kahveleri tiramisunun yanında genel de filtre olarak tercih ederler. Tiramisu zaten tatlı olduğundan dolayı şekerli bir latte tiramisunun yanında iyi gitmeyebilir. Filtre kahve ve tiramisu ikilisi de tercih edilen mükemmel tatlardandır.  Biz Türkler kahve olarak ne ile meşhur olduk?

Tabii ki Türk Kahvesi. Tiramisu ile Türk kahvesi ikilisi de kahve tiryakilerinin vazgeçemediği lezzetlerdendir. Türk kahveleri her gün birkaç kez tüketilmeye başlanmıştır. Bu kahvelerin yanında elbette ağzı tatlandıracak bir şeyler gerekir. Hafif bir tatlı fena olmaz mesela. Tiramisu bu tatlıların başında gelmektedir. Tiramisu Türk kahvesi ikilisi de sevilen bir ikilidir.

Önceki yazılarımızdan olan “baklava yanında ne gider?” i okumak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir