Sütlacın Yanında Ne Gider? - Yanında Ne Gider?

Sütlacın Yanında Ne Gider?

Üç ana beyaz malzemenin buluşmasından doğan hafif bir tatlıdır sütlaç. Süt, pirinç ve toz şeker içerir. Renklendirmede en etkili madde süttür. Türk mutfağına özgü olduğu bilinen çeşitli ülkelerde de bulunur. Özellikle İskandinav ülkeleri ve Rumeli’de Batı ve Kuzey mutfaklarının çeşitli sunumlarında severek tüketilir. Ülkemizde ramazanda iftar sonrası mideyi rahatlatmak için hafif bir tatlı olarak popüler bir tercihtir. Sütlaç kâselere bölünerek soğuk yenir veya toprak çömleklere bölünerek fırında hafif kızartılarak yenir. Hafif yanmış kil tencere kapağının renk uyumu da iştah açıcı bir unsurdur. Kaşığınızı bardağa daldırın ve karşınıza çıkan pirinç mutluluğunuzu ikiye katlasın. Peki, bu sütlaç ile birlikte ne yenir ne içilir? Bunları derlediğimiz yazı dizimiz de en çok sevilen ikilileri seçtik.

Sütlaç ile Sunulan Yiyecek ve İçecekler

Fırında yapılan yemeklerden sonra sütlaç yenir genelde çünkü bu yemekler biraz ağır olurlar. Örneğin fırında köfte patates yaptınız hazır fırın çalışmış ve ısınmışken bir de sütlaç yapayım dediniz. Tamda iyi bir yemek ve tatlı seçimi yapmış oldunuz çünkü yağlı ve ağır yemeklerin yanında yenen tatlılar genelde sütten yapılır. Sütlaçta sütlü tatlıların atası olarak bilinir. Hem lezzetli hem kolay olan bu tatlı ile yapılan yemek ve tatlı sunumları da bir başka güzeldir. Fırında köfte patates ve sütlaç ikilisi ile kendinizi resmen ödüllendirmiş olursunuz.

Ayrıca bir kafeye gittiğinizi var sayarsak orada yiyebileceğiniz ve her zaman güzel olacağından emin olduğunuz bir tatlı vardır. O da sütlaçtır. Sütlaç basit malzemelerle kötü yapılması imkânsız olan bir tatlıdır. İşini garantiye almak isteyenler sütlaç sipariş edip keyfine bakabilirler. Sütlaç sütten yapıldığı için laktoza alerjisi olanların tercih etmemesi gereken bir tatlıdır. Sütlacın yanında yiyebileceğiniz en güzel ana yemek ettir. Ağır yemekler yiyebilirsiniz bu hafif tatlının yanında çünkü sütlaç insanların midesine rahatsızlık vermeyen ender tatlılardandır.

İçecekler ile Sütlaç

Şimdi gelelim sütlaç ile içilebilecek soğuk/sıcak içeceklere. Sütlaç evde soda ile kafede çay ile misafirlikte kahve ile yenilebilir. Yani sütlacın özellikle içilmesi gereken yanında olması gereken bir içeceği yoktur. Sütlaç dediğinizde akla kısaca çay gelir. Çay ve sütlaç ikisi de bu topraklar da türemiş ve ünlenmiş iki malzemedir. İkisinin uyumuna ise diyecek bir şey yoktur. Sütlaç fırında yapılırsa çok daha lezzetli olan sütüne çeken ve lezzetini salan bir tatlı olur. Zaten hafif olan bu tatlı fırına girip sütü çektirilince daha da lezzetli ve daha da hafif olur. Sütlacın o yumuşacık yapısı ve ağızda dağılan hafif dokusu sizi buradan alır Osmanlıya götürür.

Kahve ve Sütlaç İkilisi

Sütlaç çaydan sonra en çok kahve ile tercih edilir. Ev hanımlarının hoş Türk kahvesi sunumlarına eşlik eder. Türk kahvesinin sindirilmesi zor şeylerin yanında içildiği bilinse de bu kahve her türlü tatlının yanında bulunan eşlikçisidir. Kahve ve sütlaç ikilisi en beğenilen ikili olma yolunda hızla ilerlemektedir. Kahve ile yenilen ve hoş sohbete dâhil edilen bir fırın sütlaç her türlü şerbetli tatlıdan daha lezzetli bir hale gelir. Fırın sütlacın üzerine bir de fındık parçaları serperseniz artık o sütlaç yeme de yanında yat kıvamına gelir.

Türk kahvesinin dışında kafelerde satılan sütlü, karamelli, filtre kahveler ile de çok güzel bir uyum sağlayan sütlaç kafelerin her daim mutfaklarında bulundurdukları bir tatlı olmuştur. Latte, Amerikano gibi yabancı kahveler ile çok güzel bir uyumu olan sütlaç deyim yerindeyse her masa da vardır.

Önceki yazılarımızdan olan “Künefenin yanında ne gider?” i okumak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir