Baklavanın Yanında Ne Gider? - Yanında Ne Gider?

Baklavanın Yanında Ne Gider?

Baklava, zengin aroması ve çıtır çıtır kıtırlığıyla kalbimizi hızlandıran tatlılardan biridir. Ceviz, Antep fıstığı, fındık… Baklava, her damak tadına uygun ve bayram havasında tüketilebilen bir çeşittir. Bir lokma baklava, zengin içeriğiyle damaklarınızı şenlendirecek, tatlı krizlerinize eşsiz bir yanıt verecek ve birçok duyguyu harekete geçirecektir. Böylesine harika aromalı bir baklavanın yanına ne gider? Bazılarımız baklavanın lezzetini tam anlamıyla tatmak isteriz. Bu nedenle yiyecek ve içecek gibi tatlara yer vermekten hoşlanmazlar. Bazılarımız baklavanın enfes lezzetini farklı tatlarla tamamlamayı ve baklava deneyimine bambaşka bir bakış açısı katmayı sever. Tabii ki birçok seçeneğiniz var. Sıcak soğuk içeceklerden tutun da süt ürünlerine ya da kafeinli ürünlere kadar bir çok yandaş bulabilir kendisine baklava.

Baklava Denince Akla Gelen: Kaymak ve Dondurma

Bizce kaymağın o yumuşacık dokusu baklavanın çıtır dokusuna çok yakışır. Baklavanın yanında en sevdiğimiz tatlardan biri olan kaymak baklava deneyiminin olmazsa olmazıdır. Tercihinize göre fıstıklı ya da cevizli kaymak da tercih edebilirsiniz. Baklava ve baklavanın yoğun aroması kaymak ile nötralize edilebilir. Ayrıca daha lezzetli ve yemesi keyifli bir baklava elde edebilirsiniz.

Baklava ve dondurmanın mükemmel uyumunu kim duymadı? Henüz denemediyseniz, lütfen bu harmoniyi bir deneyin. Bu iki lezzeti asla ayırmak istemezsiniz çünkü hem tatlı ihtiyacınızı karşılar hem de en güzeli sıcak yaz günlerinde içinizi serinletir. Damak tadınıza göre doğal yani sütlü veya Antep fıstıklı dondurma seçmenizi öneririz.

Baklavanın Yanında İçilebilecek Sıcak Tatlar

Şekersiz çay ve bir dilim baklava ile tam doğru miktarda şeker. Baklavanın yoğun aromasına dokunan çay, baklavanın yanında kaçırılmayacak lezzetler arasında mükemmel bir yer buluyor. Baklava çay ikilisi her zaman her yerde geçerli olan bir ikilidir. Hiç kimsenin reddedebileceği bir lezzet değildir. Bazı insanlar sütlü kahvelerle baklava yemeyi tercih ederler. Örneğin bir Latte ya da Macchiato ile baklava yiyen birilerini görebilirsiniz. Şaşırmayın çünkü baklava öyle bir lezzettir ki yanında ne içtiğinizin bir önemi pek kalmaz. Baklavanın yanında içilen ce yenen her şey ikinci plana düşmek durumundadır.

Baklava Ayran İkilisinin Eski Tarihi

Gaziantep’in meşhur tatlısı otantik Antep Baklavası, Türk kültüründe ve bayram gibi tüm özendiğimiz günler de misafirlere sunulan en sevilen tatlılardan biridir. Eski çağlardan beri özellikle Osmanlı döneminde baklava tüketiminin oldukça fazla olduğu gözlemlenmektedir. Baklava ile ayran içmek çok çok eski bir gelenek ve bir kere de olsa denenmesi gereken bir şeydir. İnsanlar sağlıklarına faydalı olduğuna inandıkları için bu yöntemi kullanırlar. Bu nedenle bu yöntemler sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak sadece sağlık açısından değil, lezzet açısından da durumu değerlendirmek önemlidir. Lezzet ve sağlığın birleştiği bir içecek ise milli içki dediğimiz ayrandır. Baklava gibi şekerli ve bolca şerbeti olan tatların yanında ayran içmek de işe yarıyor.

Ayrıca Baklava/ Ayran ikilisinin çok faydalı olduğu da biliniyor. Baklava tatlı ve çok şerbete sahip bir tatlımızdır ve fazla tüketilirse dişlerinize istenmeyen zararlar verebilir. Ayran baklavadaki şekerin dişlerinizde kalmasını engellediği için dişlerinizi koruyabilir. Ayrandaki kalsiyum da diş gelişimine katkıda bulunur. Ayranı baklava ile birlikte içmenin bir diğer faydası da mideyi rahatlatmasıdır. Şerbetli bir tatlı olan baklava da diğer besinler gibi ölçülü tüketilmediği takdirde istenmeyen sindirim sorunlarına neden olabilir. Bunu önlemek ve mideyi rahatlatmak için baklava ile ayran içmek etkilidir. Osmanlı da da ayran baklava ikilisi bu sebeplerden ötürü beraber tüketilmektedir.

Baklava Besin Değeri

Besin Değeri100 GramdaGünlük Değer*
Kalori430 kcal% 20.8
Karbonhidrat47 g% 15.2
Lif3 g% 12.5
Protein7 g% 14.6
Yağ24 g% 36.2
Kolesterol33 mg% 11.2
Şeker29 g% 96.7
Sodyum0 g% 0.1
A Vitamini120 IU% 2.4
C Vitamini1 mg% 1.7
Potasyum256 mg% 7.3
Kalsiyum34 mg% 3.4
Demir1 mg% 7.4

Önceki yazılarımızdan olan “Tulumba tatlısı yanında ne gider?” i okumak için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir