Ton Balığı Ne Kadar Dayanır? - Yanında Ne Gider?

Ton Balığı Ne Kadar Dayanır?

Lezzet bakımından oldukça fazla tercih edilen ton balığı, sağlıklı yaşam içinde oldukça önemlidir. Birçoğumuz ton balığını sevmekte ve makarna, salata ve yemeklerde kullanmaktayız. Ton balığı hakkında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de ne kadar dayandığıdır. Ton balığı ne kadar dayanır? sorusunun cevabına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Ton balığının kesin olarak şu kadar gün veya saat dayanır dememiz pek sağlıklı olmayacaktır. Çünkü; saklanma ortamı, hava sıcaklığı ve ton balığı markası (içerisinde bulunan malzemeler) gibi etkenler saklanma süresinde farklılıklara neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı ton balığı ne kadar dayanır? sorusundan önce ton balığının bozulduğunu nasıl anlarız? sorusunu cevaplamamızda fayda var.

Ton Balığının Bozulduğunu Nasıl Anlarız?

Ton balığını bozuldultan sonra tüketmeniz, mide rahatsızlıklardan zehirlenmeye kadar size zarar verebilecektir. Peki, ton balığının bozulduğunu nasıl anlarız? Gelin hep beraber inceleyelim:

  • Ton balığının tadını sevdiğimiz kadar kokusunuda sanırım hepimiz seviyoruz. Eğer ki ton balığı bozulduysa kokusuda değişecek ve o sevdiğimiz kokudan pek eser kalmayacaktır.
  • Renginde açılma veya koyulaşma varsa ton balığınız bozulmuş olabilir. Ancak, buzlukta doğru şekilde uzun süre saklanması durumunda da bozulmamasına rağmen renginde değişiklik olabileceğinden dolayı karıştırılmamalıdır. Aklınızda bozulma konusunda şüpheniz varsa diğer maddelerden inceleme yapmalısınız.
  • O eski lezzetinden eser kalmayacaktır. Bozulmuş ton balığının tadı oldukça kötü olduğundan dolayı ufak parçayı ağzınızda döndürerek anlayabilirsiniz.
  • Eğer ki bozulma sürecinden epey geçmişse küflenmeye başlayacaktır. Küf ise insan için oldukça zararlı olup küf görmeniz halinde mutlaka çöpe atmalısınız. Birçok insan küflü olan kısmını ayırarak kalan kısmı tüketsede uzmanlar o temiz gözüken yerin küflenmiş yerden pek bir farkı olmadığını söyleyerek tüketmemizi pek önermemektedir.

Ton Balığı Konserve Açıldıktan Sonra Ne Kadar Dayanır?

Bazı ton balığı konserveleri büyük olmasından dolayı açıldıktan sonra tamamı tüketilmemektdir. Bu gibi durumlarda konserveyi açtığınız gibi bırakmanız pek sağlıklı olmamasının yanı sıra saklanma süreside epey düşürmektedir. Bu nedenden dolayı cam veya plastik saklama kabına kapatarak hava almasını engellemeniz gerekmektedir. Bu sayede daha uzun süre saklayabilirsiniz. Hangi ortamlarda ne kadar süre saklayabileceğinizi yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Ton Balığı Ne Kadar Süre Dayanır?

Gelelim en çok merak edilen soruyu cevaplamaya. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı koşullara bağlı olarak dayanıklılık süresinde farklılıklar yaşanmaktadır. Peki, hangi ortamda ne kadar saklayabilir? Gelin, inceleyelim;

Dışarıda (kesinlikle önerilmez) 1 – 2 gün
Buzdolabında3 – 4 gün
Buzlukta2 – 4 ay

Tom balığını saklamak işin en ideal ortam sıcaklığı – 15 ile – 20 derece arasıdır.

Konserve Ton Balığı Son Kullanma Tarihi Geçtikten Sonra Tüketilir Mi?

Ton balığı hakkında en çok merak edilen sorulardan bir taneside budur. Ton balığı konserveleri üzerinde yer alan son kullanma tarihleri firmaların tahmini bozulma sürelerini yazdıkları tarihlerdir. Eğer ki bu konserveler serin ve güneş görmemiş bir alanda sakladıysa daha uzun süre tüketilmesinde sakınca bulunmamaktadır. Ancak, tüketmeden önce mutlaka yazımızın başında yer alan bozulma belirtileri ile kontrol sağlamanız gerekmektedir.

Bir öönceki yazılarımızdan olan “yaş pasta ne kadar dayanır?” ı okumak için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir