Yaş Pasta Ne Kadar Dayanır? - Yanında Ne Gider?

Yaş Pasta Ne Kadar Dayanır?

Yaş pasta başta doğum günleri olmak üzere özel günlerimizde sıkça tükettiğimiz bir tatlı çeşitidir. Ancak, kimi zaman birden fazla kişinin birbirinden habersiz yaş pasta alması veya büyük alınmasından kaynaklı yaş pasta artmaktadır. Bunun sonucunda ise ev sahibinin aklına takılan hususlardan bir tanesi de “yaş pasta ne kadar dayanır?” oluyor. Bu sorunun cevabına ve daha fazlasına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Yaş pastayı saklamak için birçok yöntem bulunsada bu yazımızda sizlere en sağlıklı yöntemleri bahsederek bu yöntemler ile kaç gün dayanabileceğini göstereceğiz. Ancak unutmamalısınız ki yaş pastayı taze bir şekilde tüketmeniz için 2 gün süreniz vardır. Aksi durumda doğru bir şekilde daha uzun saklandığı vakit yenmesinde herhangi bir sağlık problemi teşkil etmez. Ancak, pekte taze bir şekilde tüketeceğinizi söyleyemeyiz.

Yaş Pastanın Ömrü Ne Kadar?

Yaş pastaların içerisinde yer alan krema, yumurta ve meyve gibi maddelerin bulunması hızlı bozulmasına neden olmaktadır. Ancak, doğru bir biçimde saklanması durumunda aylarca saklayabilirsiniz. Gelin yaş pasta hangi durumlarda ne kadar dayanıklı oluyor inceleyelim:

Dışarıda1 – 2 gün
Buzdolabında5 – 10 gün
Buzlukta100 – 200 gün

Bu günler yaş pastanın içerisindeki maddelere göre farklılık gösterecektir. Dışarıdan aldığımız hazır yaş pastalar evde yaptığımız pastalara oranla genellikle daha hızlı bozulduğuda görülmüştür. Bu nedenden dolayı pastayı dilimledikten sonra kalan yaş pastayı hava almayacak bir kap ile buzdolabına kaldırmanız önerilir.

Evde Uzun Süre Dayanan Pasta Yapımı İçin Tüyolar

  • Kremanın iyice kaynamaması pastanın dayanıklılığını azaltacaktır. Bu nedenden dolayı yaş pastanızın en az 90 100 derecede uzun süre kaynatınız. Sonrasında ise sıcak bir tepsiye dökerek üzerini kapatınız ve buzdolabına atınız.
  • Yaş pasta yaparken kullandığınız malzemelerin (bıçak, tepsi, mikser…) iyice temizleyin. Aksi takdirde üzerinde yer alan bakteriler besinlerinizin daha hızlı bozulmasına sebebiyet verecektir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yaş pasta yapımında kullanılan malzemeler besinin hızlı şekilde bozulmasına neden olmaktadır. Dışarıda satılan yaş pastaların içerisine ne katıldığını ve nasıl yapıldığını genellikle bilmediğimizden dolayı gıda mühendisleri ve diğer uzmanlar yaş pastayı evimizde yapmamızı önermektedir.

Önceki yazılarımıdan olan “Baklavanın yanında ne gider?” i okumak için tıkla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir