Haiti Yaşam Maliyeti Haiti Turist Rehberi - 2023 Güncel

Haiti Yaşam Maliyeti Haiti Turist Rehberi

Haiti son yıllarda da turistler için en ucuz turistik merkezlerden biri olmaya devam ediyor. Bu içerikte Haiti yaşam maliyeti konusuna ve Haiti turist rehberi konusuna değineceğiz. 2 kişilik bir haftalık seyahat ortalama 2.853 avroya mal oluyor. Biraz daha konforlu bir turistik gezi 2 kişi için 2 haftalık 5.185 avro ödeme gerekecektir. Haiti’de öğle yemeği 14 avro akşam yemeği 37 avro fast food menü 12 avro yarım litre bira 4.7 avro fiyata satılıyor. Kutu kola Haiti’de 2 avro bir şişe su 2.3 avrodur.

Haiti 1 yıldızlı otel gecelik fiyat57 avro
Haiti 2 yıldızlı otel gecelik fiyat76 avro
Haiti 3 yıldızlı otel gecelik fiyat81 avro
Haiti 4 yıldızlı otel gecelik fiyat147 avro
Haiti aile odası gecelik fiyat169 avro

Haiti Mutfak Masrafları 2023

1 litre süt2.3 avro
Ekmek yarım kg1.3 avro
1 Kg pirinç3 avro
12 adet yumurta2.4avro
1 Kg tavuk12 avro
1 Kg patates4.5 avro
  

Haiti Ulaşım Masrafları

Otobüs bileti0.5 avro
Km başına taksi ücreti3.5 avro
Taksi giriş ücreti0.5 avro
Araç kira ücreti günlük54 avro
1 Litre benzin1.8 avro

Haiti’de iki hafta geçirmeyi planlıyorsanız, bilmeniz gereken bazı şeyler var.

Haiti Turist Rehberi

Haiti’ye bir gezi planlıyorsanız, görülecek çok yer var. Bazı turistik noktalara ulaşmak kolaydır, bazıları ise biraz daha fazla planlama gerektirir. Ama Haiti’de nereye giderseniz gidin, inanılmaz manzaralar sizi bekliyor olacak. Port-au-Prince, gezginlere sunacak çok şeyi olan bir kıyı kentidir. Büyüleyici bir havası var ve şehir müzeler, sanat galerileri ve diğer cazibe merkezleriyle dolu.

Musee du Pantheon National Haitien, Port-au-Prince’de bulunur ve ziyaretçilerine ülkenin tarihine derinlemesine bir bakış sunar. Kral Henri’nin sarayı da burada bulunuyor ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Haiti’deki bir başka önemli alan, Sans Souci Kalesi’dir. Burası, Kral I. Henry’nin barok eski bir kraliyet konutudur. Ziyaretçiler, birkaç kez restore edilmiş olan sarayı gezebilirler.

Haiti’deki en popüler plajlardan biri Kokoye’dir. Beyaz kumu ve turkuaz rengi suyu vardır. Plajda şnorkelli yüzme gibi tadını çıkarabileceğiniz birçok aktivite vardır. Plaja ulaşmak için tekneyle kısa bir yolculuk yapabilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz.

Haiti, Karayip Denizi’nde bir adadır. Dünyanın en güzel plajları buradadır. Güzel plajlar, genellikle Jamaika ve Dominik Cumhuriyeti’nin gölgesinde kalmaktadır. Ülke, ziyaret etmek için şaşırtıcı derecede güzel bir yer. Haiti’de ne yapılır? Tarihi yerleri ziyaret edebilir, çeşitli doğal cazibe merkezlerinin keyfini çıkarabilir yolcu gemisinde geziye çıkabilirsiniz.

Haiti’yi ziyaret ederken canlı Creole kültürünü de deneyimleyebilirsiniz. Haiti yemekleri, Fransız ve Afrika etkilerini birleştirir. Popüler yemekler arasında creole soslu tavuk, ıstakoz ve griot olarak bilinen kızarmış domuz eti orada popülerdir.

Port-au-Prince’i ziyaret etmek de listenizde olmalıdır. Burası başkenttir. Kaotik bir yer ama ulusun zengin tarihinin unutulmaz bir manzarasını sunuyor. Görülecek bir başka harika yer de Musee du Pantheon National olabilir. Haiti sanatının en etkili sanatçılarının dönüşümlü sergilerine burada rastlayabilirsiniz. Haiti’ye bir tatil planlıyorsanız, muhtemelen ülkede birkaç iyi otel arıyorsunuzdur.

İlk defa gidecekler, sahile yakın bir otel bulmaya çalışmalıdır. Bu, hem tatilinizi en iyi şekilde değerlendirmenizi hem de kaçınılmaz kalabalıklardan kaçınmanızı sağlayacaktır. Birçok gezi organizasyonuna da katılabilirsiniz. Jacmel şehri daha sakin bir şehirdir. Dilerseniz bu şehri seçebilirsiniz.

Bir başka harika seçenek de Dattes köyüdür. Burası, Haiti’nin bağımsızlığının doğduğu yerdir ve bölge, ülkenin en güzel manzaralarına sahiptir. Doğal ihtişamına ek olarak, bir dizi küçük işletmeye ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin bu bölümünde bir otelde kalmak, size Karayipler’in en muhteşem plajlarından bazılarını keşfetme fırsatı verecektir. Ayrıca adanın diğer bölgelerini keşfetmek için mükemmel bir üs olarak görülebilir.

Haiti, Karayip Denizi’nde bir ülkedir. Hispaniola adasının batısında bu adanın üçte birlik kısmında yer almaktadır. Nüfusun neredeyse tamamı Afrikalıdır ve küçük bir oranda Asya, Avrupa ve Orta Doğu kökenlidir. Haiti’deki büyük şehir merkezlerinin çoğu kıyıda yer almaktadır. Port-au-Prince, başkenti ve en büyük şehridir.

Port-au-Prince aynı zamanda Haiti’deki en büyük ekonomik merkezdir. Bir dizi müzeye, bir üniversiteye ve bir tabiat parkına sahiptir. Ayrıca rengarenk evleri ile tanınır. Cap-Haitien, kuzey Haiti’nin ticari, politik ve kültürel merkezidir. Aslında, bazen Haiti’nin ikinci şehri olarak anılır ki bu şehir 18. yüzyılda gelişti. 2010 yılında Port-au-Prince şehrinde büyük bir deprem meydana geldi. Bu ciddi hasara neden oldu. 230.000’den fazla insan öldü ve birçok bina yıkıldı. Haiti’nin iki resmi dili vardır: Fransızca ve Creole dili. Hıristiyanlık dini yaygındır. Voodoo, Haiti’de önemli bir dindir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir